Business Port genomförde tillsammans med delar av sin styrelse ett givande företagsbesök hos Orex AB, Lackis och Katarina Papadoulis!
Under besöket fick vi en inblick i företagets verksamhet som livsmedelsgrossist, med fokus på kvalitet, service och långsiktiga kundrelationer. Orex har varit verksamt sedan slutet av 1980-talet och har etablerat sig som en stabil aktör inom distribution av livsmedel till bland annat restauranger och pizzerior. 1992 flyttade verksamheten till Staffanstorp och Tirupsvägen!
Företaget presenterade sin resa och hur man genom hög produktkunskap och ett starkt engagemang i kundrelationer har byggt upp sin verksamhet över tid. Diskussionerna under besöket berörde även aktuella frågor inom branschen såsom logistik, elsituationen, leveranssäkerhet och vikten av att kunna möta kundernas krav på kvalitet och flexibilitet.
Under rundvandringen fick Business Port och styrelse en närmare inblick i det dagliga arbetet och hur verksamheten organiseras för att säkerställa effektiva leveranser och god service. Med 24 anställda och en växande verksamhet är Orex ett tydligt exempel på det driv och entreprenörskap som finns i det lokala näringslivet.
Lackis och Katarina har genom senaste årens utökade satsning mot Italien skapat en egen omfattande kedja och ett nätverk i landet som idag förser utöver restauranger även grossister med specialiteter från Sydeuropa. Denna del av bolaget är den som växt allra mest för bolaget under de senare åren.
”Det är en bransch och ett arbete som skapar action hela tiden, jag älskar det”
Lackis Papadoulis

Business Port med styrelse tackar Lackis och Katarina för besöket. En välkomnande och familjär miljö att välkomnas till och vi förstår varför kunder väljer att stanna med bolaget under lång tid!
Önskar ditt företag ett besök av oss?
Hör av dig till:
Rikard.lundgren@businessport.se
Annika.wallin@businessport.se
