Förutom höjda elhandelspriser och oro för elbrist så ändras även elnätstarifferna nästa år! Varför gör de det?
Dessutom är det långa ledtider i anslutning av både konsumtion och produktion – just när det är som viktigast att investera i nya anläggningar. Hur ser det ut framåt?
Välkommen på frukostmöte med Staffanstorps Energi måndag den 5 december kl 8.30-9.30 på Kometen, Staffanstorp. Frukost serveras från 8.15. Det finns även möjlighet att stanna kvar efter för diskussion och fler frågor.
Maria Lidholm, elnätschef på Staffanstorps Energi förklarar och svara på frågor gällande förändringar i elnätet!
Maria Lidholm är Elnätschef på Staffanstorps Energi, men har ett förflutet inom EON där hon senast varit ansvarig för större investeringsprojekt på regionnätet.
