Kommunens rektorsgrupp hos JLM

När rektorer möter näringslivet skapas en viktig länk mellan skolans vardag och arbetslivets verklighet.

Genom företagsbesök får skolledare nya perspektiv på kompetensbehov, framtidens arbetsmarknad och hur skolan kan förbereda eleverna för ett arbetsliv i förändring.

I veckan har rektorer och biträdande rektorer för de kommunala skolorna i Staffanstorp haft möte på företaget JLM. Förutom rektorsmöte fick rektorerna en rundvisning med information om företaget av VD Peter Skoog.

Har ert företag ett konferensrum för 20 personer, är intresserade av att låna ut det en förmiddag och samtidigt passa på att träffa kommunens rektorer, kontakta utbildningschef Krister Åkesson?

Kontakta: krister.akesson@staffanstorp.se 

Utbildningsförvaltningen tackar JML för gästfriheten och för en givande förmiddag!

Dela denna sidan

Facebook
LinkedIn
Epost

Translate

Select the language you would like to translate into in the list below.

Bear in mind, since the Google Translate is an automatically generated translation, we do not take any responsibility for errors in the text.