Lär känna våra Sommarlovsentreprenörer!

Under föregående vecka inleddes årets Sommarlovsentreprenörer från Staffanstorp sin resa tillsammans med UngDrive. Femton taggade ungdomar ifrån Staffanstorps Kommun visade stort prov på entreprenörskap och innovationskraft när Rikard & Annika från Business Port träffade dem och gav sina tips och råd utifrån deras affärsplaner!

I maj träffades deltagarna tillsammans med föräldrar för att få information och för att kunna förbereda sig inför sommaren.

Projektledare för UngDrive är Joel Toryd som tidigare varit Sommarlovsentreprenör i Staffanstorp och som idag driver företag tillsammans med en kompanjon. Joel vann även SM i ung entreprenörskap i Gnosjö – en tävling dit de som presterat bäst under sommaren har möjlighet att vara med på.

Önskar ni kontakt med någon av de unga entreprenörerna så hör av er till oss på Business Port, så förmedlar vi kontaktuppgifter!

Årets deltagare från Staffanstorps kommun är:

Företag: 1EYE music
Namn: Vilde Lemoine
Affärsidé: Att sälja originalmusik till företag & podcasts som kan användas till t.ex reklam och bakgrundsmusik


Företag: DreamForgers
Namn: Bao Doan
Affärsidé: Vi har ett gratis clickerspel som du kan spela när du vill på mobilen.

Företag: Fresh-Tee
Namn: Viggo Widell
Affärsidé: Säljer roliga T-shirt med tryck

Företag: GREEN MANCHESTER
Namn: Sasha Bylund
Affärsidé: Högkvalitativa, hållbara och unika plagg, samt sömlösa lagningar som bevarar favoritkläder.

Företag: Hemklippningar.se
Namn: Angelo Banovna
Affärsidé: Klipper personer hemma i deras egna hus

Företag: Krzysztofs Trädgårdsservice
Namn: Krzysztof Barzowski
Affärsidé: Jag sköter kundens trädgård som rensning av ogräs, skärning av blommor, gräsklippning och häckklippning

Företag: Ljunggrens Trädgårdsvård
Namn: Felix Ljunggren
Affärsidé: Vi renser ogräs på plattor, grus och trädgårdar, vi erbjuder också häcktrimning.

Företag: Mr fadez
Namn: Miran Ramzi
Affärsidé: Klipper hår hemma hos kunden

Företag: Nordwebb
Namn: Santos Manhel
Affärsidé: Säljer hemsidor för utmärkta pris till företag utan hem/webbsidor

Företag: Simons företag
Namn: Simon Stenervik
Affärsidé: beskrivning saknas.

Företag: Skånesfönsterputs service
Namn: Erjon Kilaj
Affärsidé: Vi tvättar dina fönster till ett pris man inte kan tacka nej till

Företag: Unge företagaren
Namn: Rishabh Jain
Affärsidé: ska sälja hemsidor så butiker

Företag: Vision Marketing Agency
Namn: Ilyas Arafa / Leo Xhak
Affärsidé: Vi gör företagets vision till verklighet via digital samt fysisk marknadsföring & stärker varumärket

Dela denna sidan

Facebook
LinkedIn
Epost

Translate

Select the language you would like to translate into in the list below.

Bear in mind, since the Google Translate is an automatically generated translation, we do not take any responsibility for errors in the text.