Kabbarps kryddor – ett hållbart företag på tillväxt

Att få komma på företagsbesök till Kabbarps kryddor är alltid spännande!

Här odlas många av de fina kryddor vi köper i butiker ekologiskt och fritt från besprutning. Lokalodlat och nära!

Kabbarps kryddor är en stor odlare, 4:a i Sverige, och i Sverige står de långt fram i teknik och utveckling. Här har man sedan Peter Säll tog över 2022 satsat på pelletpannor som genererar el, ledlampor, AI-teknik och solceller som står för 1/3 av elenergin.

Idag är det 15 anställda i bolaget men det känns i luften att det är något mer på gång. Jag hade följt dem på LinkedIn för att säkerställa att inte missa deras spännande resa!

Peter är en förebild i branschen och figurerar ofta i program, paneler och poddar. I Staffanstorps kommun är vi stolta att bolaget finns lokalt i vår kommun!

Tack Peter för intressant och inspirerande besök om branschens utmaningar och möjligheter!

Dela denna sidan

Facebook
LinkedIn
Epost

Translate

Select the language you would like to translate into in the list below.

Bear in mind, since the Google Translate is an automatically generated translation, we do not take any responsibility for errors in the text.